تبلیغات
ریاضیات - شناسایی مجرمان به کمک ریاضیات
ریاضیات
"ریاضیات عبارت است از اثبات بدیهی ترین چیز به نابدیهی ترین روش ممکن"
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 10 خرداد 1389 توسط علی .ک

اگر شما از آن دسته از كسانی هستید كه از ریاضی بیزارید و همیشه با آن در مدرسه مشكل داشته‌اید و فكر می‌كنید این علم به جز ۴ عمل اصلی آن به هیچ دردی در زندگی نمی‌خورد، بهتر است مطلب زیر را بخوانید، شاید نظرتان به این علم عوض شود و دلایل اهمیت و مفید بودن آن را بفهمید چرا كه... بتازگی پلیس لس‌آنجلس همكاری تازه‌ای را با دانشمندان علم ریاضی در جهت شناسایی و تعیین مناطق حساس و جرم‌خیز و پیش‌بینی وقوع جرایم و پیشگیری از آن آغازكرده است. دانشمندان ریاضیدان به كمك پژوهشگران علوم انسانی در تلاشند تا از ریاضیات پیشرفته برای تهیه الگوها و نمونه‌های جرم و جنایت در شهرها استفاده كنند. آنها یك مدل ریاضی طراحی كرده‌اند كه به كمك آن می‌توانند انواع مختلف نقاط حساس و جرم‌خیز (Hot spots) را شناسایی و مشخص كنند. Hot spots یا نقاط جرم‌خیز به نقاطی گفته می‌شود كه میزان وقوع جنایت در آن بالاتر از دیگر نقاط یك منطقه است. این دانشمندان بر این باورند كه یافته‌های آنان نه تنها برای پلیس لس‌آنجلس، بلكه برای همه شهرها و در همه جهان كاربرد خواهد داشت. نتایج این تحقیقات بزودی در آكادمی ملی علوم آمریكا مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مدل‌هایی برای مبارزه با جرم

به گفته دانشمندان، مجرمان و تبهكاران در حقیقت مانند شكارچیانی هستند كه به دنبال موقعیت‌هایی برای ارتكاب جرم می‌گردند و جدا از نوع جرمی كه مرتكب می‌شوند، همگی در بسیاری از رفتارهای مجرمانه‌شان شبیه به هم بوده و یكسان عمل می‌كنند. همانگونه كه گفته شد، در این مدل سعی بر آن است تا نقاط جرم‌خیز شناسایی و اقدامات پیشگیرانه در آن صورت گیرد، ولی ابتدا باید نوع نقاط حساس و جرم‌خیز را تعیین كرد كه به گفته جرم‌شناسان به ۲ شكل وجود دارند: نقاطی كه به وسیله جرم‌های كوچك ایجاد شده و به آرامی رشد می‌كند و كم‌كم تبدیل به منطقه‌ای وسیع می‌گردد كه اصطلاحاً (supper- critical hotspots) نامیده می‌شوند و دیگری نقاط جرم‌خیزی كه شامل منطقه‌ای وسیع در جرم و جنایت است و مجرمان را در خود سازماندهی كرده است كه به subcritical hotspots معروف است.

این دو منطقه در ظاهر بسیاربه هم شبیهند ولی چنین نیست و سیاست‌ها و اقدامات پیشگیرانه‌ای كه باید در این نقاط اعمال شود، بسیار متفاوت است. باید دانست تنها با نگاه كردن به نقشه این نقاط نمی‌توان دریافت آیا این نقطه با تغییر و دگرگونی در جرم‌های كوچك به وجود آمده یا به‌وسیله جرم‌های بزرگ و سازماندهی شده ایجاد شده است. اما به وسیله این مدل ریاضی دقیق می‌توان نوع مناطق جرم‌خیز را شناسایی و سیاست پیشگیرانه مناسب را به كار برد. دانشمندان با این مدل همچنین قادرند پیش‌بینی كنند كه هر كدام از این مناطق جرم‌خیز چگونه به سیاست‌های افزایشی پلیس واكنش نشان خواهند داد. نكته مهمی كه در این زمینه وجود دارد این است كه چرا برخی نقاط جرم‌خیز توسط اجرای سیاست‌های پیشگیرانه پلیس، پاكسازی شده و از بین می‌روند، ولی برخی دیگر در واكنش به این اقدامات به نقطه‌ای دیگر جابه جا می‌شود. از نظر محققان، پیش‌بینی و به كارگیری استراتژی مناسب برای جلوگیری از وقوع جرم به یك توصیف دقیق ریاضی و دانستن این كه جرم‌ها چگونه و چرا اتفاق می‌افتند و این‌كه چه زمانی و كجا واقع می‌شوند، نیاز دارد. در حقیقت هدف اصلی این مدل پیشگیری از جرم قبل از وقوع آن است.

این مدل ریاضی یك مدل غیرخطی است و به صورت الگوهای پیچیده در فضا و زمان گسترش می‌یابد.

این ویژگی‌ها در همه مدل‌های علمی در حوزه‌های دیگر علم شناخته شده است. محققان برای تهیه این مدل، الگوها و نقشه‌های جرم‌های ۱۰ سال اخیر را در لس‌آنجلس مورد بررسی و مطالعه قرار دادند و اطلاعات زیادی را جمع‌آوری كردند تا توانستند نقاط جرم‌خیز را شناسایی كنند مانند نقاط حساس به جرم‌های خشن چون قتل و تجاوز، نقاط حساس به سرقت خودرو و نقاط حساس به دزدی و دستبرد. آنها می‌گویند تجزیه و تحلیلشان تنوع گسترده‌ای از جرم‌ها را دربرمی‌گیرد و اعتقاد دارند كه كلید فهم حوادث دنیای واقعی را یافته‌اند كه این كلید ریاضیات و ابزارهای قدرتمند آن است.

. چرا یك مجرم به محل وقوع جرم یا حوالی آن بازمی‌گردد؟

به گفته یكی از محققان، اگر امروز خانه‌ای مورد دستبرد قرار گیرد، این احتمال وجود دارد كه در آینده‌ای نزدیك دوباره مورد دستبرد واقع شود. در این خصوص دلایل خوبی وجود دارد، زیرا اولاً آنها یك بار موانع ورود به خانه را از پیش رو برداشته‌اند و دوم آن‌كه دقیقاً می‌دانند در خانه چه چیزهایی وجود دارد كه این اطلاعات، احتمال بازگشت سارقان را افزایش می‌دهد. در این باره نه تنها احتمال سرقت مجدد همان خانه وجود دارد، بلكه خانه‌های اطراف نیز در معرض خطر قرار دارند زیرا سارقان در این منطقه احساس آرامش بیشتری می‌كنند و چون یك بار موفق بوده‌اند، برای موارد بعدی نیز برنامه‌ریزی می‌كنند. در ادامه پژوهشگران در حال بررسی هستند كه آیا الگوهای جنایت در لس‌آنجلس شبیه به كشتارها و جنایات گروه‌های شورشی مخالف مثلاً در عراق است یا نه؟ از نظر آنان عمل یك شورشی كه قصد دارد مواد منفجره را در یك مكان خاص منفجركند شبیه به همان دزدی است كه می‌خواهد ماشینی را برای سرقت انتخاب كند. هر دوی آنها به مناطقی می‌روند كه احساس آرامش و امنیت می‌كنند و بخوبی همه جای آن را می‌شناسند و درواقع دنبال جایی هستند كه فعالیتشان آشكار نباشد و كسی به آنان مشكوك نشود تا بتوانند با خیال راحت به اعمال مجرمانه بپردازند. ریاضیات به ما می‌گوید الگوی عمل یك شورشی برای بمبگذاری بسیار شبیه الگوی فعالیت مجرمان و تبهكاران دیگر است و محققان در حال بررسی همین مساله هستند كه شباهت‌ها و تفاوت‌ها را در اعمال مجرمان بررسی و كشف كنند و بر اساس آن الگوها و مدل‌های ریاضی را طراحی و اجرا نمایند.

 

درباره وبلاگ

قصد این وبلاگ فقط وفقط کمک به علاقه مندان به درس شیرین ریاضی است .
به امید موفقیت روز افزون شما عزیزان
دوستانی که سوالی دارند،می توانند ایمیل بزنن...لطفا در نظرات سوال نکنید.
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
قالب وبلاگ