تبلیغات
ریاضیات - ریاضی محض و کاربردی
ریاضیات
"ریاضیات عبارت است از اثبات بدیهی ترین چیز به نابدیهی ترین روش ممکن"
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 9 خرداد 1389 توسط علی .ک


Mathematics 

ماهیت كار 

ریاضی یكی از قدیمی ترین و پایه ای ترین رشته های علوم است . ریاضی دانان از نظریه های ریاضی , روشهای محاسبه , آلگوریتمها و آخرین دستاوردهای رایانه ای برای حل مسائل اقتصادی , علمی , مهندسی , فیزیك و تجاری استفاده می كنند.كار ریاضی دانان به دو بخش گسترده تقسیم می شود . ریاضی محض و ریاضی كار بردی . این دو گروه كاملا از یكدیگر قابل تمایز نبوده و اغلب بایكدیگرهمپوشانی دارند. 

ریاضی دانان محض(نظری) با گسترش مبانی جدید و تشخیص روابط كشف نشده میان قوانین موجود ریاضی باعث گسترش دانش ریاضی می شوند . اگرچه آنان به دنبال گسترش دانش پایه بوده بی آنكه لزوما موارد كاربردی آنرا بررسی كنند ، چنین دانش مطلقی , نوعی راهبرد مفید در ایجاد وپیشبرد بسیاری از دستاوردهای مهندسی و علمی بوده است. 

بسیاری از ریاضیدانان محض به عنوان استاد در دانشگاه ها استخدام شده و زمان كاری خود را بین تدریس و امور تحقیقی تقسیم می كنند. 

از طرف دیگر، ریاضی دانان كاربردی با بهره گیری از نظریات و روشهای ریاضی مانند روشهای محاسبه و مدل سازی ریاضی به فرمولبندی وحل مسائل عملی در امور تجاری , دولتی , مهندسی و درعلوم اجتماعی، فیزیك و امور مربوط به زندگی می پردازند . به عنوان مثال , برای برنامه ریزی درخطوط هوایی میان شهر ها , بررسی اثر ومیزان ایمنی داروهای جدید , خصوصیات آیرودینامیكی پیش مدل اتومبیل ها و مقرون به صرفه بودن روشهای دیگر تولید به تجزیه و تحلیل كار آمدترین راه می پردازند. 

امكان دارد ریاضی دانان كاربردی كه دست اندر كار تحقیق و گسترش صنعتی هستند با حل مسائل مشكل باعث ایجاد یا تقویت روشهای ریاضی شوند .گروهی از ریاضی دانان به نام رمزیاب به تجزیه و تحلیل و كشف سیستمهای رمزی می پردازند كه به صورت كد بوده واز طریق آنها اطلاعات نظامی , سیاسی , مالی یا اجرایی و قانونی رد و بدل می شود. 

ریاضی دانان كاربری با یك مساله كاربردی شروع كرده , اجزای تفكیك شده عملیات مورد نظر را در فكر مجسم می كنند و سپس اجزا را به متغیر های ریاضی تبدیل می كنند. 

ریاضی دانان غالبا با نمونه سازی توسط راه حلهای فرعی ، بوسیله رایانه به تجزیه و تحلیل روابط میان متغیرها و حل مسائل پیچیده می پردازند. 

قسمت اعظم كار در ریاضی كار بردی به وسیله افراد با عنوانی غیر از ریاضی دان انجام می شود . در حقیقت ، از آنجائیكه ریاضی شالوده ایست كه بر اساس آن بسیاری ازرشته های علمی بنا می شود شمار افرادی كه از فنون ریاضی بهره می گیرند بیشتر از كسانیست كه رسما" به عنوان ریاضی دان شناخته میشوند . 

به عنوان مثال , مهندسان , دانشمندان علوم رایانه , فیزك دانان و اقتصاد دانان از جمله كسانی هستند كه به شكل وسیعی از علم ریاضی بهره می جویند. گروهی از افراد متخصص مانند آماردانان , آمارگیران , تحلیل گران محقق در عملیات , در حقیقت در شاخه خاصی از ریاضی متخصص می باشند . بسیار پیش میاید كه ریاضی دانان كاربردی برای دستیابی به راه حلهایی در مسائل گوناگون با افراد دیگر شاغل در سازمان همكاری كنند . 

محیط كار ریاضی دانان غالبا"در دفاتر راحت كار میكنند .آنها اغلب جزئی از یك تیم متشكل از متخصصین علوم مختلف كه ممكن است شامل اقتصاددانان , مهندسان , دانشمندان علوم رایانه ای , فیزیك دانان , تكنسین ها و دیگر افراد باشد .تحویل به موقع پروژه ها , اضافه كاری , تقاضاهای خاص برای اطلاعات یا تجزیه و تحلیل و مسافرتهای طولانی به منظور شركت در سمینارها یا كنفرانسها جزئی از شغل آنان محسوب می شود . ریاضی دانانی كه در دانشگاهها مشغول به كارند معمولا"در زمینه تدریس و تحقیق مسئولیتهایی بر عهده دارند. این افراد اغلب یا به تنهایی امور تحقیقاتی را اداره می كنند و یا ازهمیاری دانشجویان فارغ التحصیل و علاقه مند به موضوعات تحقیقی بهره مند می شوند. 

فرصتهای شغلی 

بیشترین فرصتهای شغلی در سرویسهای تحقیقی و آز مایشی , آموزشی , امنیتی , سیستمهای تبادل كالا ، مدیریتی و روابط عمومی وجود دارد . دربین مراكز تولیدی ، صنایع هوا فضا و دارویی اصلیترین استخدام كننده ها میباشند . گروهی از ریاضی دانان نیزدر بانكها و یا شركتهای بیمه مشغول به كارند. 

آموزش و ادامه تحصیل بسیاری از فرصتهای شغلی كه در كارهای پژوهشی برای ریاضیدانان در نظر گرفته میشود بصورت عضوی از یك تیم حرفه ای می باشد . دانشمندان محقق در چنین مشاغلی یا در زمینه تحقیقات پایه و مبانی نظری و یا در تحقیقات عملی برای ایجاد یا بهبود فرایند تولید مشغول به كار می شوند . اكثر افرادی كه دارای مدرك لیسانس یا فوق لیسانس بوده و در صنایع خصوصی كار میكنند , نه به عنوان ریاضی دان بلكه بعنوان برنامه نویس رایانه , تحلیل گر سیستم یا مهندس سیستم رایانه ای مشغول به كارند. 

دوره های ریاضی مورد نیاز این مدرك شامل حساب دیفرانسیل , معادلات تفاضلی و جبر خطی و انتزاعی می باشد . دوره های اضافی میتواند نظریه های احتمالات و آمار , آنالیز ریاضی , آنالیز عددی , توپولوژی , ریاضیات گسسته و منطق ریاضی را در برگیرد . 

بسیاری از دانشگاه ها برای دانشجویانی كه در رشته ریاضی تحقیق می كنند , در زمینه رشته های مربوط به ریاضی مانند علوم رایانه ای , مهندسی , فیزیك و اقتصاد دوره هایی بر گذار می كنند . برای بسیاری از كار فرمایان ,آگاهی همزمان در ریاضی و علوم رایانه ای , اقتصاد یا دیگر علوم نوعی مزیت محسوب می شود . یك محصل ریاضی آینده نگر باید تا جایی كه امكان دارد بسیاری از دروس ریاضی را در دبیرستان بیاموزد . 

در مورد ریاضیات كاربردی آموزش دیدن در زمینه هایی كه قرار است ریاضی در آن به كار برده شود بسیار مهم است . ریاضی به شكل وسیعی در علوم فیزیك ,آمار , مهندسی مورد استفاده قرار می گیرد . علوم رایانه ای , تجاری , مدیریت صنعتی , اقتصاد , امور مالی , شیمی , زمین شناسی , علوم روزمره و اجتماعی وابسته به ریاضی كار بردی می باشند . ریاضی دانان باید در زمینه برنامه نویسی رایانه ای از اطلاعات جامعی برخوردار باشند چرا كه اكثر محاسبات ریاضی پیچیده و مدل سازی ریاضی بوسیله رایانه انجام می شود. 

ریاضی دانان نیاز به قدرت استدلال خوب و مداومت برای تشخیص ، آنالیز و به كار بردن مبانی ریاضی در مسائل فنی دارند . مهارتهای ارتباطی مهم می باشد چرا كه ریاضی دانان بایستی در زمینه راه حلهای مطرح شده با افرادی وارد بحث شوند كه احتمالا" اطلاع كافی ازعلم ریاضی ندارند. 

چشم انداز كار 

انتظار می رود كه در آینده از میزان استخدام افراد به عنوان ریاضی دان كاسته شود چرا كه مشاغل اندكی با نام علم ریاضی وجود خواهد داشت . هر چند دارندگان مدرك PHD و فوق لیسانس با اطلاعات جامعی در زمینه ریاضی و علوم مربوطه مانند مهندسی یا علوم رایانه ای احتمالا از فرصتهای شغلی مطلوب تری برخوردار خواهند بود . با این حال , بیشتر این افراد به جای عنوان ریاضی دان از عنوان كاری بر خوردار می شوند كه نمایانگر شغل آنان می باشد . پیشرفت تكنولوژی معمولا باعث گسترش كاربرد علم ریاضی می شود و در آینده به افرادی كه در این رشته مهارت یابند نیاز پیدا خواهیم كرد . با این وجود افرادی كه در امور صنعتی یا دولتی مشغول به كار می شوند علاوه بر علم ریاضی در علوم مربوطه نیز به دانش پیشرفته ای نیاز خواهند داشت ریاضی دانان برای یافتن شغل باید با افرادی رقابت كنند كه در علوم مربوط به رشته ریاضی تخصص دارند . موفق ترین جویندگان كاركسانی هستند كه می توانند مبانی ریاضی را در مسائل واقعی زندگی بكار برده و از مهارتهای ارتباطی ,گروهی و رایانه ای مطلوبی بهره مند هستند . 

در صورت نیاز سازمان آموزش و پرورش , اكثر دارندگان مدرك لیسانس می توانند به عنوان دبیر در مدارس مشغول بكار شوند. 

رقابت كاری در میان دارندگان مدرك فوق لیسانس و در امور تحقیقی و نظری بسیار با لاست . از آنجایی كه اكثر مشاغل دانشگاهی در اختیار دارندگان مدرك PHDاست , لذا بسیاری از فارغ التحصیلان رشته ریاضی , بدنبال استخدام در مشاغل دولتی یا صنعتی می باشند. 

میزان در آمد 

در ایالات متحده در سال 2000, میانگین درآمد سالانه ریاضی دانان 68640 دلار بوده است. 


درباره وبلاگ

قصد این وبلاگ فقط وفقط کمک به علاقه مندان به درس شیرین ریاضی است .
به امید موفقیت روز افزون شما عزیزان
دوستانی که سوالی دارند،می توانند ایمیل بزنن...لطفا در نظرات سوال نکنید.
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
قالب وبلاگ